Złote Szkoły NBP - zsp-niedzwiedzice

REALIZUJEMY OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „ZŁOTE SZKOŁY NBP 2023/24”

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych oraz średnich. Ideą programu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się po świecie finansów. "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna - jest tematem przewodnim tegorocznej IV już edycji programu NBP.

W ramach realizacji programu mieliśmy przeprowadzić lekcje z ekonomią, debatę szkolną i warsztaty uczniowskie. Zastanawiałam się, czy dzieci zechcą się zaangażować, czy poradzimy sobie z nagraniem trzech filmów potrzebnych to sprawozdania z realizacji programu.

Udało się! Tematyka konkursu, choć trudna, była na tyle szeroka, że znaleźliśmy zagadnienia wzbudzające zainteresowanie, a to już pierwszy krok do chęć zdobywania wiedzy. Zgodnie z wytycznymi programu stworzyliśmy Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej spośród uczniów klasy 7 i 8.

W skład drużyny weszli: Ada Aleksandrowicz. Małgorzata Babula, Nataniel Smoląg, Antoni Łach, Jakub Bajek, Tomasz Rajczakowski, Zofia Majcher, Pola Przybylska, Łucja Bazan

Zaczęłam od realizacji zagadnień programu na swoich zajęciach tj. na historii i wiedzy o społeczeństwie. Omówiłam dzieciom  np.: historię pieniądza, historię złotego, odzyskanie niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej, omówiłam sprawy kłopotów gospodarczych z jakimi Polacy musieli się zmierzyć, a także zagadnienie inflacji i hiperinflacji. To już były dobre podstawy do omówienia reformy Władysława Grabskiego i wprowadzenia złotego. Następnie inni nauczyciele włączyli się w projektu. Przedszkole i klasy 1-3 realizowały lekcje samodzielnie, bez angażowania nauczycieli klas 4-8. Tam się działo! Emocje sięgały zenitu, podczas oglądania monet okolicznościowych, kolekcjonerskich a także banknotów o dużych nominałach oraz omawiania zabezpieczeń.

Link do filmu - Wystawa monet i banknotów:
Link do filmu - Banknoty z XX lecia międzywojennego:
Link do filmu - Współczesne monety okolicznościowe o nominale 2 zł:
Link do filmu - Andrzej Heidrich:
Link do filmu - Józef Mehoffer: