Lekcja ekonomii 2 - zsp-niedzwiedzice

Lekcje ekonomii w ramach realizacji programy Złote Szkoły NBP

Czym możemy się pochwalić? Ciekawą lekcja była także matematyka “Czy warto i czy można trzymać pieniądze w skarpetce”

Wydarzyło się w naszym życiu coś wyjątkowego -zostaliśmy posiadaczami 100 000 zł. Ukochana babunia zostawia nam spadek- przez wiele lat życia codziennie odkładała jedną monetę, zawsze ten sam nominał i teraz to trafia w nasze ręce! Hurra! Pieniądze zgromadziła u siebie w małym domku pod lasem. Chętnie chcemy je przytulić, niestety babuni już nie możemy. Postanowiliśmy przewieść je do banku.

Co powinniśmy zabrać, by spakować pieniądze? Skarpetkę, szkatułkę, plecak, skrzynkę, ciężarówkę? (na bazie zestawienia wymiarów i masy poszczególnych monet przeliczaliśmy wagę oraz potrzebne opakowanie; do wylosowania nominału posłużą nam karty Gry pamięciowej z NBP; dzieci pracowały w zespołach, każdy zespół wylosował inny nominał).

Jak długo babunia odkładała pieniądze? Czyja babunia była prawdziwa? Który nominał na to wskazuje? Ile waży zgromadzona kwota? Układamy monety w wieżyczki i pakujemy do pojemnika. Jakie powinien mieć on wymiary?

Na co warto wydać 100 000 zł? (propozycje uczniów: kupno samochodu, ale prawo jazdy mogą zrobić dopiero za 4 lata, więc chowamy do skarpetki, czy na lokatę? Oczywiście na lokatę!

Jak pieniądze ulokować na korzystnej lokacie bankowej, by procentowały? (co to są: lokata, oprocentowanie, odsetki, stan konta).
Zarówno nauczyciel jak i uczniowie na lekcji bawili się świetnie!
Link do nagrania lekcji “Czy warto i czy można trzymać pieniądze w skarpetce”