Lekcja ekonomii 1 - zsp-niedzwiedzice

Lekcje ekonomii w ramach realizacji programy Złote Szkoły NBP.

Czym możemy się pochwalić? Myślę, że szczególną lekcją okazała się “Rozprawa sądowa o fałszowanie banknotów pieniądza polskiego”. Pomysł pojawił się po przeczytaniu artykułu na stronie www PWPW (R. Nesterowicz FAŁSZERZE PIENIĘDZY). Nasza pani psycholog to także prawnik. Dzięki jej pomocy, pomysł i główny zarys rozprawy zaplanowany przez uczniów z Drużyny Ambasadorów nabrał kształtu prawdziwej rozprawy. Na lekcji wiedzy o społeczeństwie omówiono zasady obowiązujące w polskim sądownictwie. Dzieci wcieliły się w rolę 2 oskarżonych, sędziego, prokuratora, obrońcę i eksperta. Dzieci miały okazję poznać prawniczy język. Stworzyły plan filmowy na strychy, zadbały o wizerunek godła, dowiedziały się czym różnią się togi prawnicze, jaki wyrok może zapaść za fałszowanie banknotów, jak można się od wyroku pierwszej instancji odwołać, kiedy wyrok jest prawomocny. Dzieci w togach w szkole budziły ogromne zainteresowanie! Lekcja została nagrana w ciszy na strychu, a następnie odtworzona na lekcjach w poszczególnych klasach. W klasach po projekcji rozprawy odbyła się pogadanka na temat konsekwencji prawych i ekonomicznych fałszowania banknotów oraz dyskusja, czy ogłoszony wyrok według nich był właściwy, adekwatny do przestępstwa i sytuacji osobistej oskarżonych. Celem lekcji było: m.in. kształtowanie świadomości prawnej i ekonomicznej młodzieży w sprawie obrotu pieniądzem papierowym oraz ochrony pieniądza emitowanego przez NBP przez państwo polskie. Podczas lekcji uczniowie poznali podmioty biorące udział w ściganiu przestępstw i w wymiarze sprawiedliwości w związku z nielegalnym obrotem pieniądzem polskim.
Link do nagrania: “Rozprawa sądowa o fałszowanie banknotów pieniądza polskiego”